Скелелазіння: школа фізичного й духовного здоров`я

Скелелазіння: школа фізичного й духовного здоров`я



           

 Тридцять п’ять відсотків наших  підлітків  уже мають досвід лазіння по скелях. Ще 44 відсотки й собі  хотіли б спробувати, й лише 14% школярів не цікавить такий екстрим.
            Це засвідчило анкетування, проведене у Житомирі групою активістів за підтримки ГО «Наш дім», локації свідомої молоді «Френд» та Федерації альпінізму і скелелазіння, туристичних та спортивних клубів. У опитуванні взяли участь 400 старшокласників з п’яти житомирських загальноосвітніх шкіл.

            …Мальовничі околиці Житомира приваблюють багатьох любителів туризму та скелелазіння. Доступ до стрімких круч Тетерева нічим не обмежений, тобто, кожен бажаючий, незалежно від віку і досвіду, може випробувати свої сили, скажімо, на «Голові Чацького». Чим ризиковані такі пригоди відомо – травматизмом, втратою здоров’я і навіть життя. Заборона – найгірший метод боротьби з будь-чим. Набагато корисніше навчити підлітків азам безпечного скелелазіння. 
            Звернемося до результатів нашого опитування. Кожен третій з наших юних респондентів заявив, що зацікавився б скелелазінням, якби знав про існування відповідної школи чи секції. Кожен четвертий певний, що зацікавився б цим видом спорту, якби мав відповідне спорядження. З цього випливає абсолютно очевидний висновок: школа скелелазів у Житомирі була б затребувана.
            Ідея її створення не нова, але нарешті у місті з`явилась команда активістів, здатна втілити її у життя.
Скелелазіння, альпінізм дуже популярні серед молоді. Певний романтичний ореол створили їм бардівські пісні, балади Висоцького – «Краще гір можуть бути лиш гори…», блокбастери типу «Скелелаз» тощо. Завдання полягає у тому, щоб перевести це романтичне захоплення у практичну площину.
Так, скелелазіння – непростий вид спорту, але в цьому і його привабливість, він тренує, так би мовити, не лише тіло, а й душу. При скелелазінні працюють усі групи м`язів, формуючи гармонійно розвинене тіло. Разом з цим виробляються такі якості, як мужність, витривалість, вміння працювати в команді, брати на себе відповідальність за свої дії, прораховувати кожній рух, контролювати своє тіло й думки. Недарма скелелазіння часом порівнюють з йогою, а досвідчені скелелази кажуть, що успіх на найскладніших скелелазних маршрутах – це, перш за все, психологічна готовність перемагати.
Зайве нагадувати, як важливо у наш час виховувати у молоді саме такі риси, як фізичне й духовне здоров`я.
Повертаючись до анкетування, з якого ми почали нашу розмову, хотілося б зауважити й таке.
Як з`ясувалося, дорослі дещо помиляються, вважаючи сучасне молоде покоління «комп`ютерним» і пасивним. Лише третина опитаних старшокласників назвали посиденьки перед комп`ютером  улюбленим заняттям. Це, звісно, немалий відсоток, але не привід для узагальнення. І ще: 26 відсотків підлітків охоче долучилися б до активного дозвілля, якби їм у цьому допомогли. А 5 відсотків школярів уже активно займаються скелелазінням, і це досить високий показник.


Отже, ми маємо  дві важливі передумови для створення ЗАРАЗ у Житомирі «Школи скелелазів». По-перше, існує запит серед молоді на такий вид спорту й активне дозвілля. По-друге, маємо певний потенціалі активістів, готових узятись до праці. Час долучитися до втілення цього проекту й громаді міста.